Mässtider (1962) i Stockholms katolska stift

Samordnare för mässan enligt 1962 års ordning i Stockholms katolska stift: Fader Tobias Unnerstål Gamla Nissastigen 65 313 33 Oskarström Mobil: 0709-290190 E-post: tobiasunnerstal@gmail.com
Tips: Klicka på mässtiden för mer info

Tisdag den 16 april

Feria – IV Class

07:00 Mässa S:t Josefs kloster, Imbramåla

Feria – IV Class

http://www.mariaslamm.se/

Imbramåla 3

572 95, Figeholm

10:30 Mässa Mariakyrkan, Oskarström

Feria – IV Class

Historisk svensk fest: S:t Petrus av Skänninge

Gamla Nissanstigen 65

313 33, Oskarström

18:00 Mässa Den Helige Marouns Kyrka

Feria – IV Class

https://icrss.se

Kungssätravägen 16

127 37, Skärholmen

Onsdag den 17 april

Feria – IV Class

07:00 Mässa S:t Josefs kloster, Imbramåla

Feria – IV Class

http://www.mariaslamm.se/

Imbramåla 3

572 95, Figeholm

07:30 Mässa Den Helige Marouns Kyrka

Feria – IV Class

https://icrss.se

Kungssätravägen 16

127 37, Skärholmen

18:30 Mässa Mariakyrkan, Oskarström

Feria – IV Class

Gamla Nissanstigen 65

313 33, Oskarström

Torsdag den 18 april

Feria – IV Class

07:00 Mässa S:t Josefs kloster, Imbramåla

Feria – IV Class

http://www.mariaslamm.se/

Imbramåla 3

572 95, Figeholm

10:30 Mässa Mariakyrkan, Oskarström

Feria – IV Class

Gamla Nissanstigen 65

313 33, Oskarström

18:00 Mässa Den Helige Marouns Kyrka

Feria – IV Class

https://icrss.se

Kungssätravägen 16

127 37, Skärholmen

Fredag den 19 april

Feria – IV Class

07:00 Mässa S:t Josefs kloster, Imbramåla

Feria – IV Class

http://www.mariaslamm.se/

Imbramåla 3

572 95, Figeholm

17:00 Mässa Den Helige Marouns Kyrka

Feria – IV Class

https://icrss.se

Kungssätravägen 16

127 37, Skärholmen

Lördag den 20 april

Saliga Jungfru Maria på en lördag

08:00 Mässa Karmel, Glumslöv

Saliga Jungfru Maria på en lördag

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

09:00 Mässa Den Helige Marouns Kyrka

Saliga Jungfru Maria på en lördag

https://icrss.se

Kungssätravägen 16

127 37, Skärholmen

13:00 Mässa S:t Josefs kloster, Imbramåla

http://www.mariaslamm.se/

Imbramåla 3

572 95, Figeholm

Söndag den 21 april

Tredje söndagen efter påsk – I Class

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Tredje söndagen efter påsk; I Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

09:30 Sjungen mässa Den Helige Marouns Kyrka

Tredje söndagen efter påsk – I Class

https://icrss.se

Kungssätravägen 16

127 37, Skärholmen

11:00 Sjungen mässa S:t Josefs kloster, Imbramåla

Tredje söndagen efter påsk – I Class

http://www.mariaslamm.se/

Imbramåla 3

572 95, Figeholm

12:00 Sjungen mässa Franciskusgården

Jons väg 44

433 75, Jonsered

Onsdag den 24 april

S:t Fidelis av Sigmaringen, martyr; III Class

08:00 Mässa Karmel, Glumslöv

S:t Fidelis av Sigmaringen, martyr; III Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

Torsdag den 25 april

18:00 Sjungen mässa S:t Pauli kapell, Kored

Rogationsmässa med procession

Alboga Kored

524 96, Ljung

Fredag den 26 april

09:00 Mässa S:t Pauli kapell, Kored

Alboga Kored

524 96, Ljung

Lördag den 27 april

12:00 Sjungen mässa S:t Pauli kapell, Kored

Alboga Kored

524 96, Ljung

Söndag den 28 april

Fjärde söndagen efter påsk; II Class

12:00 Sjungen mässa Franciskusgården

Jons väg 44

433 75, Jonsered

14:00 Sjungen mässa Spekeröds kyrka, Stenungsund

Fjärde söndagen efter påsk; II Class

Spekeröds prästgård 109

449 93, Spekeröd

Söndag den 5 maj

Femte söndagen efter påsk; I Class

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Femte söndagen efter påsk; I Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

12:00 Sjungen mässa Franciskusgården

Jons väg 44

433 75, Jonsered

Söndag den 12 maj

09:30 Sjungen mässa Spekeröds kyrka, Stenungsund

Spekeröds prästgård 109

449 93, Spekeröd

12:00 Sjungen mässa Franciskusgården

Jons väg 44

433 75, Jonsered

16:00 Mässa Bredestad

Kristineberg 1

578 93, Aneby

Söndag den 19 maj

Pingstdagen; I Class

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Pingstdagen; I Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

12:00 Sjungen mässa Franciskusgården

Jons väg 44

433 75, Jonsered

Söndag den 26 maj

12:00 Sjungen mässa Franciskusgården

Jons väg 44

433 75, Jonsered

14:00 Sjungen mässa Spekeröds kyrka, Stenungsund

Spekeröds prästgård 109

449 93, Spekeröd

Torsdag den 30 maj

Corpus Christi – I Class

12:00 Mässa S:t Pauli kapell, Kored

Corpus Christi – I Class

Alboga Kored

524 96, Ljung

Söndag den 2 juni

Externa högtid: Corpus Christi

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Externa högtid: Corpus Christi

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

Söndag den 9 juni

09:30 Sjungen mässa Spekeröds kyrka, Stenungsund

Spekeröds prästgård 109

449 93, Spekeröd

16:00 Mässa Bredestad

Kristineberg 1

578 93, Aneby

Söndag den 23 juni

14:00 Sjungen mässa Spekeröds kyrka, Stenungsund

Spekeröds prästgård 109

449 93, Spekeröd

Söndag den 21 juli

Nionde söndagen efter pingst; II Class

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Nionde söndagen efter pingst; II Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

Söndag den 4 augusti

Elfte söndagen efter pingst, första i augusti; II Class

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Elfte söndagen efter pingst, första i augusti; II Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

Söndag den 18 augusti

Trettonde söndagen efter pingst, tredje i augusti; II Class

13:00 Sjungen mässa Mariakyrkan, Oskarström

Trettonde söndagen efter pingst, tredje i augusti; II Class

Gamla Nissanstigen 65

313 33, Oskarström

Söndag den 1 september

Femtonde söndagen efter pingst, första i september; II Class

08:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Femtonde söndagen efter pingst, första i september; II Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

Söndag den 15 september

Sjuttonde söndagen efter pingst; tredje i september; II. Class

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Sjuttonde söndagen efter pingst; tredje i september; II. Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

Söndag den 6 oktober

Tjugonde söndagen efter pingst; första i oktober; II Class

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Tjugonde söndagen efter pingst; första i oktober; II Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

Söndag den 20 oktober

Tjugoandra söndagen efter pingst, tredje i oktober; II Class.

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Tjugoandra söndagen efter pingst, tredje i oktober; II Class.

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

Söndag den 3 november

Återupptagna fjärde söndagen efter Trettondagen, första i november; II Class

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

Återupptagna fjärde söndagen efter Trettondagen, första i november; II Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck

Söndag den 17 november

Återupptagna sjätte söndagen efter Trettondagen, tredje i november; II Class

13:00 Sjungen mässa Mariakyrkan, Oskarström

Återupptagna sjätte söndagen efter Trettondagen, tredje i november; II Class

Gamla Nissanstigen 65

313 33, Oskarström

Torsdag den 26 december

S:t Stefanus, diakon och protomartyr; II Class

09:30 Sjungen mässa Karmel, Glumslöv

S:t Stefanus, diakon och protomartyr; II Class

Fortunavägen 55

257 30, Rydebäck